AKTUALITY - REPORTÁŽE - POZVÁNKY
NÁZORY - KOMENTÁŘE - DISKUZE

Email info@nasekosmonosy.cz
Telefon 725 244 482
Facebook Naše Kosmonosy Naše Kosmonosy
 

Naše Kosmonosy

  • Zvětšit písmo
  • Původní velikost písma
  • Zmenšit písmo
Home Komunální volby 2014 Předvolební agitace na rodičovských schůzkách. Ano či ne?

Předvolební agitace na rodičovských schůzkách. Ano či ne?

Email Tisk PDF

Jak to vidim ja.jpgV úterý proběhly ve škole na zámku rodičovské schůzky. Možná bohužel, možná bohudík jsem byl v úterý a ve středu mimo město, protože jinak bych se zúčastnil osobně. Takhle jen z několika doslechů popíšu, co se stalo (a přivítal bych vaše názory). V průběhu třídních schůzek obcházel jednotlivé třídy sám ředitel školy, aby agitoval za jednoho ze svých učitelů, který se zúčastní říjnových komunálních voleb jako dvojka na jedné z kandidátek. Záměr mít v zastupitelstvu, a pokud možno i v radě města člověka ze školy, je pochopitelný a osobně bych dotyčnému panu učiteli úspěch ve volbách přál. Jsem přesvědčen, že do zastupitelstva se při svém renomé dostane i bez této "nefér" podpory (možná o ní ani nevěděl). Případná účast v radě města (protože jedině tak lze něco pro školu udělat, ať se ten názor líbí nebo nelíbí) je věcí vyjednávání, a to si vzhledem k lídrovi kandidátky, na které se pan učitel nachází, nedovolím předjímat. Ano, člověk pozorující dění ve městě může mezi tím, co město a úřad dělají pro školu a co pro školku, vidět určitý nepoměr. Ale co si kdo zařídí, to má. To platí všude, a zde beze zbytku.

Kromě této předvolební agitky mezi rodiči, kteří přišli na třídní schůzky kvůli svým dětem a jejich učitelům, se mi moc nelíbí ještě jedna věc. Jestliže pan ředitel údajně před rodiči tvrdil, že přístup města k řešení problémům školy byl/je velmi vlažný (či podobně, zhruba v tom smyslu), musím připomenout, že pan ředitel měl a má možnost chodit na rady města a zastupitelstvo, a za školu "lobovat". Teď nechci nikomu křivdit, ale vím jen o jednom případu, kdy si přes jednoho aktivního zastupitele postěžoval, že mu úřad neodpověděl na dopis, a pak jsem jej jednou viděl na jednání ZM, když chtěl kontrolní výbor prověřovat "čistotu" zápisů do prvních tříd a do školky (ve srovnání s proklamovanými kritérii pro přijetí). Bylo to zrovna v době, kdy se šuškalo, že město na školu kašle a ta není pořádně schopná umístit příští rok prvňáčky. Využil jsem tehdy přítomnosti pana ředitele na jednání a nahrál mu na smeč otázkou, zda má škola nějaké problémy s prostory a nepotřebuje-li pomoct. Přede všemi pan ředitel řekl, že nějaké problémy byly, ale díky dobré spolupráci s vedením města a správním odborem jsou vyřešeny a ... v zásadě vše je tak, jak má být. A to mluvím o diskuzi zhruba před rokem! (jestliže byl pan ředitel na jednání ZM nebo i na RM vícekrát, omlouvám se).

Na závěr: tak, jak byla ředitelem školy tomuto kandidátovi vyjádřena podpora, asi nelze mluvit o porušení školského zákona nebo školního řádu nebo dalších směrnic. Každopádně to považuji za velmi nevhodné a neslušné, a vůči všem ostatním kandidujícím subjektům podruhé nefér (poprvé to byl čtvrtstránkový článek v posledním Kosmonoském zpravodaji). Ale kampaň teprve začíná, uvidíme, čeho se ještě (třeba jako rodiče dítek školou povinných) dočkáme. Možná, že je tohle opravdu jen prkotina. Co si myslíte vy?

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přidejte svůj komentář

Very HappySmileWinkSadSurprisedShockedConfusedCoolLaughingMadRazzEmbarrassedCrying or Very SadEvil or Very MadTwisted EvilRolling EyesExclamationQuestionIdeaArrowNeutralMr. GreenGeekUber Geek
Vaše jméno:
Komentář (zde můžete používat HTML tagy):
  Ověřovací kód. Pouze písmena bez mezer.
Ověřovací kód:
L Horák napsal(a) v Středa, 24 Září 2014 20:16
Ještě k té diskusi . Vztah našich zastupitelů ke škole a školství se nejlépe projevil, když jsme na základě pečlivého rozboru vývoje platů v MŠ , škole v Kosmonosích a ve Stakorách navrhovali jednorázový finanční příspěvek k navýšení mezd všech zaměstnanců těchto zařízení. Neprošlo to ,mimo jiné bohužel i hlasy levice. Na těchto stránkách poté proběhla diskuse, jejímž závěrem bylo, že členové finančního výboru, kteří to navrhli jsou s prominutím blbci. O to se přece musí starat stát. Že se v té době stát po několik let staral spíš o trvalý pokles mezd ve školství jim jaksi nedošlo. Kupodivu v té době tímto způsobem přilepšovaly pracovníkům ve školství městské části Prahy, ovládané čistě pravicí. Jim asi na udržení kvalitních učitelů záleží. Nevím kdo z tehdejších diskutujících by šel pracovat za ty peníze. Pravda bylo to nesystémové . Raději ty prostředky "systémově " rozdělíme na podporu aktivit , které prý propagují naše město (například koncerty Big Bendu.) Nebo je utratíme za chybně zadané a tudíž nepoužitelné studie . Myslím tím tu o využití areálu koupaliště.
Bizon napsal(a) v Středa, 24 Září 2014 22:00
Výborně, pane dr. Horáku! I když nejste holub, dostanete ode mne kroužek. Ale jen při volbách.
 
Volič2 napsal(a) v Středa, 24 Září 2014 09:10
Vážení jsem vcelku pobaven Vaší diskuzí rozdělenou do několika směrů a tak bych se rád k jednotlivým vyjádřil:
1. Politická angažovanost pracovníků školy:
- Proslov pana ředitele beru vcelku za smyslný, hlavně pro politicky nezasažené osoby, jako jsem i já. Tudíž tato informace mne vcelku uvedla do rozpaků co si o tom myslet, následně jsem, ale pro a to z důvodu, že vlastně pan ředitel oznámil rodičů, kteří to do té doby nevěděli podstatné informace o členu učitelského sboru. Dále pokud je agitovaný učitelem, zřejmě nemá velké množství prostředků pro globální cílenou kampaň a musím uznat, že to byl riskantní krok od pana ředitele a má své příznivce i odpůrce. Já byl zprvu překvapen, ale po bližším zamyšlení jsem byl na straně příznivců. Pokud vezmu v úvahu jakou etiku nám předvádějí představitelé našeho státu, tak pane řediteli Váš projev byl v tomto směru čistý jak lilie a bral jsem ho jako informativní.
2. Prostory školy:
- Pokud se píše o vyjádřené neproblematičnosti stávajících prostor pro žáky 1. tříd 2014 a přítomnosti pana ředitele na ZM podzim 2013, kde byla realistická data o množství nově příchozích žáků pro ročník 2014, když zápis se odehrává pokud si dobře pamatuji v lednu. Samozřejmě jsou zde předběžná data ze školek, ale jsou tato data úplná a nebo to jsou opět jen odhady.
3. Přítomnost člena učitelského sboru v zastupitelstvu či radě města:
- tak v tomto ohledu jsem 100% pro a to z následujících důvodů:
a. předražené zakázky schválené zastupitelstvem města - zde se asi nejedná o způsob nějakého šetření.
b. Zastupitelstvo neustále občanům slibuje co vše pro ně udělá, následně je schválen rozpočet a dodavatelské firmy (byly vybrány v 100% čistém a necílené výběrovém řízení), které následně neprovedou vše jak mají a následně se shání další a další firmy, které dodělávají a předělávají a ceny původního záměru rostou a rostou, no a na ostatní jako vždy nezbudou prostředky. Nemá smysl jít do dalších detailů, protože by se člověk rozčiloval a to nemá smysl.
c. Škola jako prestiž - zde bychom se měli zamyslet, zdali chceme, aby naši potomci měli možnost již v základním studiu poznávat nejen vymoženosti dnešní doby, jako jsou telefony, tablety a jiné. Osobně jsem pro to, aby naše děti poznaly co je to rukodělná práce, protože dle mého názoru není náplní školy vychovat pouze žáky schopné jít směrem středních a vysokých škol, ale také výchova žáků, kterým moc učení nejde, ale jsou zruční a mají spíše sklony k rukodělným pracím a jejich směrem jsou učiliště. Pro takovéto žáky je pak i mnohem snazší se rozhodnout kam po základní škole jít a každý samostatně může zjistit v čem je dobrý. V tomto směru si myslím, že osoba (člen učitelského sboru) přítomná v zastupitelstvu města je velký přínos pro aktuálnost vzájemné informovanosti mezi školou a zastupitelstvem o situaci ve škole a co pro ni udělat.

Pokud se jedná o Kosmonoskou školu, tak všeobecně je znám velký zájem rodičů o možnost umístění svých dětí do této školy. Proč to tak asi je? Že by kvalita výuky? Dle mého názoru můžeme být rádi, že zde takovou školu máme.
Když vezmu v úvahu kolik set tisíc platím ročně daně, které mizí v černé díře státního rozpočtu a mohl bych místo toho je cíleně převést do školního rozpočtu udělal bych to hned, vždyť škola tvoří základy budoucnosti našich dětí.

Závěrem panu učiteli přeji úspěch a věřím v jeho plnou angažovanost pro účely školy a vzdělávacích trendů.
Moc mi to hlava nebere. napsal(a) v Čtvrtek, 25 Září 2014 12:19
To opravdu není možno zjistit, že má dítě přehlášeno bydliště např. z Bradlece k někomu do Kosmonos? Navíc jde většinou o přehlášení samotného nezletilého dítěte - bez rodiče - to vůbec jde?

Když naše dítko nastupovalo do první třídy, tak oficiálně nastupovaly do ZŠ jenom kosmonoské děti. Na prvním rodičáku v září cca čtvrtina až třetina rodičů nahlašovala změnu bydlíště (prý se právě přestěhovali), většinou to bylo na Bradlec, nebo na Severní město MB. Nikomu to nepřišlo divné, učitelka si to poznamenala a hotovo.

Teď už se ve třetí a snad i ve druhé třídě řeší, že už není v družině místo pro všechny děti - to chápu. Ale jako první dostaly místa v družině děti z Bradlece a jiné dojíždějící! Ale ty tam přece vůbec nemají co dělat (dobře, někdo se opravdu mohl přestěhovat, ale to jsou jen jednotky.).

Takže výsledkem je, že na družinu nemají nárok děti kosmonoských občanů, kteří se podílejí na financování na tomto školském zařízení, místo toho ji využívají bradlečtí a boleslavští žáci.

No není to na hlavu!?! 
Bizon voliči2 napsal(a) v Středa, 24 Září 2014 22:10
Nikdo Vám nemůže upřít právo na vyjádření názorů, ale musíte to psát tak šroubovaně? Každý z nás navštěvuje tento web dobrovolně, nic jsme neprovedli, tak nás netrestejte.
Pavel Janeček napsal(a) v Středa, 24 Září 2014 10:12
Dobrý den, pane Voliči2,

trochu mne zaskočil rozsah Vašeho příspěvku, nemyslím nutně jen délku, ale vzal jste to od podlahy (zlodějny ve státním rozpočtu až konkrétní učitel v Kosmonosích). Dovolím si reagovat:

a) pokud máte informaci o předražených zakázkách v Kosmonosích, dejte bližší informace, já na ZM chodím a neslyšel jsem o nějaké větší předražené akci (ano, je to traktůrek!)
b) rozdělané a nedodělané akce - ano v tom máte pravdu a to je velký problém předchozího volebního období
c) agitace ve škole - za mne ne, ani pro oblíbeného učitele. sdílím názor lidí, kteří si myslí, že to do školy nepatří... na druhou stranu, nepředpokládám, že o to pan učitel žádal a byla to jen osobní iniciativa pana ředitele, nebylo to asi šťastné, ale nemusíme z toho dělat úplně aféru
d) nejsem si jist, kde je známo, že Kosmonoská škola má kvalitní výuku? já netvrdím, že kvalitní je či není, ale množství dětí ve spádové oblasti je tak velké, že přetlak tady je logický.. tedy množství dětí u zápisu mi neříká nic o kvalitě školy (jakékoliv!) - osobně bych uvítal informace o srovnávacích testech škol v celém okrese, nějaké objektivní srovnání dle mých informací existuje, ale veřejné není
e) učitel zastupitel jako kontaktní osoby o dění v ZM - zde nesouhlasím, nejsem zastupitel na ZM jsem i tak chodil, bylo to 10x do roka, někdy méně.. nemluvě o tom, že kontakt škola x vedení města je nutný i bez učitele zastupitele
f) učitel zastupitel - proti tomu však nic nemám, v každé obci po staletí byli učitelé elitou obce spolu s faráři, takže za mne ano, ať pan učitel kandiduje a ať pan učitel v ZM je (klidně v radě, když se okolnosti sejdou)
zdravím
 
Petr Boubín napsal(a) v Pondělí, 22 Září 2014 08:27
Souhlasím s tím co je uvedeno v článku - pokud bude mít škola v zastupitelstvu nebo i v radě člověka, který se bude za její zájmy rvát, bude to jen správně. Ale rozhodně nemůžu souhlasit s tím, že za jakéhokoliv kandidáta lobuje ředitel školy a ještě na třídních schůzkách. Škola a kostel vždy byly a měly by zůstávat apolitické.

Miroslav Suchý: anketě vcelku rozumím, oni ne všechny ty děti, které letos ve školce končí v Kosmonosech skutečně bydlí. Takže anketa kolik jich rodiče mají zájem dát do Kosmonoské školy také dost napoví. V situaci, kdy na škole letos končí jedna 9 třída a byly by potřeby 3 plné třídy první to bude opravdu potřeba nějak řešit.
Petr Boubín napsal(a) v Pondělí, 22 Září 2014 09:33
Rozumím tomu co říkáte, jen si myslím, že taková anketa, vzhledem k velikosti školky, může alespoň napovědět a případně použít jako podpurný argument. Bohužel část těch dětí má v Kosmonosech jen trvalý pobyt, ale žije jinde ...

To, že ředitel školy vůči městu kapacity a další věci neřeší a pak agituje, případně si stěžuje, je jiná věc. A přístup paní radní bych radši nekomentoval
Miroslav Suchý napsal(a) v Pondělí, 22 Září 2014 08:35
Pane Boubíne,

ředitel školy měl možnost psát žádosti na město, chodit na Radu, chodit na zastupitelstvo, a o prostory si říkat bez ohledu na to, zda v Radě sedí či bude sedět učitel z jeho školy.

A k té anketě: máte pravdu, ne všechny děti třeba půjdou do ZŠ Kosmonosy. Ale v tom případě tedy doufám, že stejná anketa probíhá i v soukromých školkách v Kosmonosích a vlastně i v dalších školkách v okolí, zda a kolik předškoláků se odtamtud hodlá hlásit na ZŠ Kosmonosy. A také kolik z nich třeba dostane odklad nástupu.
Z tohoto pohledu, dokud neproběhnou začátkem příštího roku zápisy do prvních tříd, jsou to všechno jen odhady.

Nicméně demografická data jsou tady již několik let a to, že dítě, které má v Kosmonosích trvalé bydliště, asi také půjde v Kosmonosích do první třídy, je velmi pravděpodobné.
K tomu není potřeba ani agitace ve škole, ani anketa ve školce. Stačilo by, kdyby současná radní paní Křížková tato demografická data vzala na vědomí a navrhla v Radě odpovídající kroky.
 
Miroslav Suchý napsal(a) v Pondělí, 22 Září 2014 08:09
Následující den po této školní agitaci proběhla dole ve školce anketa, do jaké ZŠ se který předškolák bude hlásit.
Zřejmě nemá Rada města k dispozici žádné jiné údaje, nemá k dispozici matriku ani jiná demografická data.

Jsem ale rád, že paní ředitelka školky Křížková takto spolupracuje s panem ředitelem Šilhánem.

Pořád je ještě čas a až se Občané pro Kosmonosy po volbách spojí s ANO2011, vznikne hezký v časové tísni prováděný projekt na rozšíření prostor pro výuku ve škole.

To má paní Křížková nacvičené z loňska, když v červnu přišla s návrhem na rozšíření kapacity školky od září. Aby ten poslední nejsilnější populační ročník ve školce byl kam dát. O tom, že tento a všechny předchozí silné ročníky přejdou na 9 let do školy na kopci, v tu chvíli nikdo v Radě města nepřemýšlel. Nebo nechtěl přemýšlet.

Proto nyní agitace ve škole a anketa ve školce, hurá! Ještě to stihneme!
Pavel Janeček napsal(a) v Středa, 24 Září 2014 05:15
Dobrý den, voliči. Po každém jednání zastupitelstva se v různých hloučcích sdružují zastupitelé a případně veřejnost a ještě chvilku (různě dlouhou) diskutují. Mj. se hovořilo o kapacitě školy a celkem jasně zaznělo z úst informovaných, že ve škole jsou nyní dva prostory (níže uvedené), které lze poměrně rychle přetvořit ve dvě třídy.
Volič napsal(a) v Pondělí, 22 Září 2014 15:36
Pane Janečku, co to ? Na náměstí po ZM padlo jasně že škola nebude mít problém s místem ? Na náměstí po ZM? Co to ?
Pavel Janeček napsal(a) v Pondělí, 22 Září 2014 12:43
Mirku i pane docente. Myslím, že po poslední ZM padlo venku na náměstí celkem jasně, že škola nebude mít pro příští ročník problém s místem - tedy pokud bude ochota vyřešit věc operativně a skutečně pro žactvo. Pokud odchází 1x devátá a přijde 3x první třída, tak máme byt školníka (kterého nemáme a nechceme) a v něm se určitě místo pro jednu třídu najde. A pak máme bývalou třídu, kde je dočasně sekretářka - pořád je to původně třída a tedy druhý prostor. Matrikářky rozhodně nepotřebují tak mohutné zázemí (nemluvě o tom, že vítání občánků má též zázemí ve třídě) a paní sekretářku budeme muset hold opět dočasně přesunout na původní místo. Pro další roky se snad na problematiku podívají zastupitelé komplexně, nejde jen o případnou novou školu, ale zejména o fakt, že na naši školu chodí zadarmo i děti z jiných obcí a jen my (Kosmonosy) platíme navyšování kapacity.
L Horák napsal(a) v Pondělí, 22 Září 2014 11:27
Rozšířit prostory lze během příštích prázdnin, teoreticky je možné stihnout všechno včetně projektové dokumentace včas i s regulerním VŘ podle platné směrnice. Jinak rozšíření prostor MŠ bylo loni zamítnuto na základě údajů z matriky ( natalita ) .
Již tehdy se na zastupitelstvu hovořilo o nutnosti ,opět na základě demografických údajů , věnovat pozornost škole. Bohužel boj s větrnými mlýny jménem rada je boj s větrnými mlýny. Vzpomínám na vystoupení Vámi citované dámy, že je nutné ve škole zachovat byt školníka. O tom má ale přece rozhodovat ředitel školy, ne školky ! Poslední perlou je tvrzení, že je nutné zachovat již bývalý školnický byt jako zázemí pro matrikářky. Takže na pár svateb v zrcadlovém sále je třeba zázemí 100 metrů čtverečních?!
Pokud se tomu ale příští zastupitelstvo skutečně bude věnovat dá se vše stihnout.
 
Jana napsal(a) v Sobota, 20 Září 2014 18:02
Mohu k tomu jen dodat slova ministra školství Marcela Chládka " politická a předvolební agitace ve školách je protizákonná a zakázaná ".
L Horák napsal(a) v Sobota, 20 Září 2014 14:33
Obávám se, že poslední číslo zpravodaje je vykročením na cestu, která nám přinese ještě řadu překvapení . Ta nejspíš nebudou příjemná. Jinak panu učiteli za kterého, dle mého názoru ne zcela takticky, agitoval ředitel školy místo v zastupitelstvu případně v radě přeji. Rozhodně to nesouvisí s tím, že učí mé děti. Jen ve skrytu duše doufám, že jeho projevy budou kultivovanější a nebudou tak znásilňovat jazyk jako sebechvalný článek naší "věrchušky " na první straně posledního čísla zpravodaje.
 
 

TOPlist

Archív


Kalendář

Detaily k pozvánkám jsou v rubrice Události a pozvánky.
 
 
facebook logoStaňme se přáteli na Facebooku. Stačí najít NAŠE KOSMONOSY a požádat o přátelství. Těším se na Vás!

 

 

 

Zpráva autorovi

Jméno:
Email:
Text zprávy:
Anti-spam dotaz: kolik je 1 + 2?

ODKAZY

Město Kosmonosy
Oficiální stránky města Kosmonosy.
Kosmonosy-kultura
Stránky Osvětové besedy a Muzejního spolku.
ZŠ Kosmonosy
Webové stránky ZŠ Kosmonosy.
MŠ Kosmonosy
Webové stránky kosmonoské školky.
SK Kosmonosy
Stránky Sportovního klubu Kosmonosy.
Mažoretky Pomněnky
Stránky mažoretek TJ Sokol.
Psychiatrická léčebna
Stránky Psychiatrické léčebny Kosmonosy.
SSK Cosmanos
Stránky Střeleckého klubu.
SDH Kosmonosy
Stránky dobrovolných hasičů Kosmonosy.
Kuželkářský klub Akuma
Stránky Kuželkářského klubu Akuma Kosmonosy.
ZO ČSCH Kosmonosy
Stránky kosmonoských chovatelů.
Knihovna Kosmonosy
Stránky kosmonoské knihovny.
Fonfusoviny
Co předcházelo zdejší rubrice Extra (aneb nejen městem živ je člověk).

Tato webová stránka používá cookies. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Chcete-li zjistit více informací o cookies a jak s nimi pracovat, použijte tento odkaz.

Používáním této stránky souhlasíte s využitím cookies pro zajištění funkce nástroje Google AdSense.