AKTUALITY - REPORTÁŽE - POZVÁNKY
NÁZORY - KOMENTÁŘE - DISKUZE

Email info@nasekosmonosy.cz
Telefon 725 244 482
Facebook Naše Kosmonosy Naše Kosmonosy

Naše Kosmonosy

• Zvětšit písmo
  • Původní velikost písma
  • Zmenšit písmo
Home Komunální volby 2014 První pohled na výsledky voleb: Jak uspěly jednotlivé kandidující subjekty?

První pohled na výsledky voleb: Jak uspěly jednotlivé kandidující subjekty?

Email Tisk PDF

Přicházím s první várkou komentářů k výsledkům komunálních voleb v Kosmonosích a Horních Stakorách. Budu rád, když se o vaše názory podělíte i vy. Diskutujme slušně, každý má právo na názor a je normální (a jedině dobře), že každý může vidět volební výsledky jinou optikou. Nyní tedy sděluji svůj krátký pohled na věc já:

Velkým zklamáním pro mě je volební účast. Pouhých 46,09% ve volbách na radnici je opravdu slabé číslo. Před čtyřmi lety přišlo těsně přes 50% lidí, osobně jsem letos očekával zhruba 55%. Vždyť volíme lidi, kteří mají po čtyři další roky formovat naše město a někam nasměrovat jeho vývoj! Zvolili jsme si 9 staronových zastupitelů z 12 kandidujících. 14 mužů a 3 ženy. 15 lidí z Kosmonos a jen 2 z Horních Stakor. Věkový průměr našeho zastupitelstva je nyní 49,8 roku.

1. místo: Občané pro Kosmonosy (25,41 %, 5 zastupitelů – E. Masarčík, M. Petráš, J. Čepelík, V. Krčmářová, M. Macoun)
Předpokládám, že i pro lídra je takovýto výsledek překvapením a nejsem si jist, že z něho skáče radostí do stropu lékárny. Jestliže se bude držet věty „respektuji výsledek voleb“, kterou opakovaně sdělil zastupitelům, když jsem jej před dvěma lety navrhoval do rady města, pak se svým týmem přijme plnou zodpovědnost za nápravu dění ve městě a konečně jej dá do pořádku. Tedy – bude něco konstruktivního dělat. Dá se očekávat odstranění funkce tajemníka a změny v úřednickém aparátu. Nedají se očekávat změny v informovanosti obyvatel. Starosta Vaněk si teď možná drbe hlavu nad svou chybou, kdy nechal pana lékárníka snad rok za městské peníze exhibovat v Kosmonoském zpravodaji – i to týmu PharmDr. Masarčíka pomohlo.  Výsledek:  pan lékárník je jediný, který upozorňuje na nepravosti ve městě a naslouchá občanům a něco řeší!!! Zasvěcení sice vědí své, nicméně těch ostatních bylo více. Nejvíce. Více, než čtvrtina.  Zvoleným zastupitelům gratuluji a opravdu věřím, že od slov k činům bude nyní blíže, než bylo doposud. Mandát na to Občané pro Kosmonosy mají dost silný a k zodpovědnosti za chod města by se měli jasně přihlásit.

2. místo: ČSSD (21,84 %, 4 zastupitelé – M. Vaněk, M. Pekařová, M. Štěpánek, I. Heršic)
Pro mě další překvapení, nečekal jsem 2. místo a 4 mandáty, nečekal jsem ani, že nejvíce hlasů získá opět (brzy už bývalý) starosta Vaněk. Tomu se nakonec nepodařilo ze zastupitelstva vystrnadit M. Štěpánka (byť ho ve Štěpánkových domovských Horních Stakorách porazil!). A chybělo malinko, jen dva křížky (!), aby se do čtveřice zezadu probojoval i docent Horák. Buď jak buď, po starostových výkonech v uplynulých třech letech a také kvůli nevstřícné kampani k ostatním by bylo velkým překvapením, kdyby se s oranžovými někdo chtěl bavit o koalici. Dle mého tedy ČSSD po třech letech opět odpochoduje do opozice a může tak jedině přemýšlet o tom, koho odkud zase přetáhne k uskutečnění nějakého toho převratu. Myslím si ale, že až na drobné výjimky se jim to nepovede a v opozici si odsedí celé čtyři roky. Jelikož je ale u nás možné vše a navíc je M. Vaněk velmi oblíbený u místní kulturní komunity, umím si také (byť těžko) představit, že po nějakých těch handlech stane na pozici uvolněného (tedy placeného) místostarosty s pověřením starat se o kulturu ve městě. A ještě zmínka o L. Christovovi – do zastupitelstva se sice ze čtvrté pozice nedostal, ale je prvním náhradníkem.

3. místo: ANO 2011 (18,41 %, 3 zastupitelé – J. Křížková, J. Müller, V. Fišer)
Že se ANO 2011 do zastupitelstva dostane, se čekalo. Čekal jsem i tři mandáty, takže nic překvapivého. Jasné také bylo, že nejvíce hlasů získá ředitelka školky, osobně jsem si myslel, že lídr kandidátky bude na postupové hraně. Přestože stálice zastupitelstva, paní Baboráková, vyhrála ve Stakorách, skončila celkově pod čarou a v novém zastupitelstvu není. Pan Fišer je ve městě respektovaný, v bývalém zastupitelstvu neměl čas se více projevit. Jsem velmi zvědav, jak bude tato trojice spolupracovat.

4. místo: ODS / TOP09 / NK (16,10 %, 3 zastupitelé – P. Janeček, P. Boubín, F. Klouček)
Ani zde pro mě není – co se počtu židlí v zastupitelstvu týče – žádné překvapení. Voliči přeskočili lídra TOP09 V. Vajse (kouzlo TOPky letos pominulo téměř všude), a upřednostnili Františka Kloučka, který byl čtenářům tohoto webu znám jako neúnavný kritik poměrů v našem městě. Nyní tedy bude mít s mladým týmem nových lidí možnost ukázat, jak se to má dělat. Názory lídra kandidátky P. Janečka jsou nejen čtenářům tohoto webu dlouhodobě známé, a pro mnohé lidi je zárukou slušnosti a fundovanosti. Škoda, že tam necinkl ještě jeden mandát navíc, karty pro vyjednávání by byly rozdány lépe.

5. místo: KDU-ČSL, SZ (9,49 %, 1 zastupitel – K. Blecha)
První vyhrání z kapsy vyhání. První místo ve Stakorách s více než 25% a pak v obou kosmonoských okrscích až poslední místo, tedy až za komunisty. Přesto lidovci se zelenými zůstali v zastupitelstvu na svém, namísto Václava Petříčka je nyní bude v zastupitelstvu zastupovat hornostakorský Karel Blecha. Černozelení jsou přesto spíše zklamaní – mysleli si aspoň na dva mandáty. K nim ale pověstný kousek chyběl.

6. místo: KSČM (8,72 %, 1 zastupitel – J. Svárovský)
Stálice zastupitelstva – Josef Svárovský – opět nebude chybět. Komunisté obhájili jeden mandát a překvapením pro mě je jejich vítězství nad lidovci/zelenými v obou kosmonoských okrscích. Naštěstí zastupitel J. Svárovský není v zastupitelstvu jen do počtu.

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přidejte svůj komentář

Very HappySmileWinkSadSurprisedShockedConfusedCoolLaughingMadRazzEmbarrassedCrying or Very SadEvil or Very MadTwisted EvilRolling EyesExclamationQuestionIdeaArrowNeutralMr. GreenGeekUber Geek
Vaše jméno:
Komentář (zde můžete používat HTML tagy):
  Ověřovací kód. Pouze písmena bez mezer.
Ověřovací kód:
Kozel napsal(a) v Pondělí, 13 Říjen 2014 10:28
No vysledky podle okrsku hovori jasne, pan vseved Masarcik nedokazal poplacat po rameni dostatek volicu v Hornich StakorechSmile
Uvidime jak dokaze udelat poradek na radnici ale co se da schvalit vsema deseti je zruseni funkce tajemnika, je k nicemu a mesto ta sranda stoji dost penez.

TOPlist

Archív

Kalendář

Detaily k pozvánkám jsou v rubrice Události a pozvánky.

facebook logoStaňme se přáteli na Facebooku. Stačí najít NAŠE KOSMONOSY a požádat o přátelství. Těším se na Vás!

Zpráva autorovi

Jméno:
Email:
Text zprávy:
Anti-spam dotaz: kolik je 1 + 2?

ODKAZY

Město Kosmonosy
Oficiální stránky města Kosmonosy.
Kosmonosy-kultura
Stránky Osvětové besedy a Muzejního spolku.
ZŠ Kosmonosy
Webové stránky ZŠ Kosmonosy.
MŠ Kosmonosy
Webové stránky kosmonoské školky.
SK Kosmonosy
Stránky Sportovního klubu Kosmonosy.
Mažoretky Pomněnky
Stránky mažoretek TJ Sokol.
Psychiatrická léčebna
Stránky Psychiatrické léčebny Kosmonosy.
SSK Cosmanos
Stránky Střeleckého klubu.
SDH Kosmonosy
Stránky dobrovolných hasičů Kosmonosy.
Kuželkářský klub Akuma
Stránky Kuželkářského klubu Akuma Kosmonosy.
ZO ČSCH Kosmonosy
Stránky kosmonoských chovatelů.
Knihovna Kosmonosy
Stránky kosmonoské knihovny.
Fonfusoviny
Co předcházelo zdejší rubrice Extra (aneb nejen městem živ je člověk).

Tato webová stránka používá cookies. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Chcete-li zjistit více informací o cookies a jak s nimi pracovat, použijte tento odkaz.

Používáním této stránky souhlasíte s využitím cookies pro zajištění funkce nástroje Google AdSense.