AKTUALITY - REPORTÁŽE - POZVÁNKY
NÁZORY - KOMENTÁŘE - DISKUZE

Email info@nasekosmonosy.cz
Telefon 725 244 482
Facebook Naše Kosmonosy Naše Kosmonosy
 

Naše Kosmonosy

  • Zvětšit písmo
  • Původní velikost písma
  • Zmenšit písmo
Home Názory Útěky pacientů z psychiatrické nemocnice nejsou zásadním problémem

Útěky pacientů z psychiatrické nemocnice nejsou zásadním problémem

Email Tisk PDF

Jak to vidim ja.jpgAlespoň tak na mě působí jinak zajímavý rozhovor s ředitelkou Psychiatrické nemocnice Kosmonosy, paní Danou Kolářovou, který přinesl únorový Kosmonoský zpravodaj. Když si přečtete její odpověď ve výřezu (uvnitř článku), dýchne to na vás pocitem, že celá věc ohledně útěků je zbytečně nafukována, strach mají zejména noví obyvatelé města, protože se vlastně téměř nic nemůže stát. Je přeci jasné, že uprchlíci hned utíkají z Kosmonos pryč (byť pod medikací, tak v tom mají jasno), je šance, že je pozná a nahlásí personál, který ve městě bydlí, a útěkáři se zpět do nemocnice většinou velmi rychle vrátí.

lecebna rozhovorAni slovo o nějaké spoluúčasti na strachu místních, o snaze dát aspoň na úřad vědět hned v případě, že k útěku dojde. Povinnost hlíásit útěk je jen směrem k PČR, o nějaké dohodě s infomovaností směrem k městu a občanům jsem nenašel ani slovo. Setkání s panem starostou proběhlo, tématy jednání bylo zapojení nemocnice do akcí města nebo zintenzivnění výměny informací o vzájemných činnostech. Prezentace nádherných výrobků pacientů na jarmarcích ano, okamžitá informace starostovi o útěku pacienta ne.

Spousta z vás teď má jasno - zase přeháním. Ale ten, kdo má děti například ve škole a nemůže je do školy a zpět osobně vodit, vidí celou věc podstatně jinak. Třeba tak, že v autobusu je bezpečněji, než nechat malou holku jít pěšky domů místy, kde nikdo nebydlí. Ani personál nemocnice.

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přidejte svůj komentář

Very HappySmileWinkSadSurprisedShockedConfusedCoolLaughingMadRazzEmbarrassedCrying or Very SadEvil or Very MadTwisted EvilRolling EyesExclamationQuestionIdeaArrowNeutralMr. GreenGeekUber Geek
Vaše jméno:
Komentář (zde můžete používat HTML tagy):
  Ověřovací kód. Pouze písmena bez mezer.
Ověřovací kód:
Bizon napsal(a) v Středa, 18 Únor 2015 00:51
Pane doktore Horáku, mojí ženě se to stalo před listopadem 1989. A mému známému někdy po listopadu 1989. On to tehdy přežil, ale to následující trápení bylo strašlivé. Mám dojem, že tu krev mu podali v Praze. Můj známý pracoval také v boleslavské nemocnici. Tehdy jste ještě asi nebyl ředitelem. Můj bratr žil v jiném kraji. Po pádu ze stromu ochrnul teprve až v nemocnici kvůli chybě tamního primáře. Zemřel až za půl roku po pádu. O tom, že to byla chyba vím přesně, protože máme v rodině lékaře, který žije v Německu a který navštívil nemocnice, ve kterých bratr postupně ležel a tam se všechno dověděl. Nikoho jsme nežalovali, stejně jako další rodiny, kterým se přihodily podobné tragédie.
Bizon napsal(a) v Čtvrtek, 05 Březen 2015 12:07
Milý pozorovateli, citlivost je pro vás asi neznámý pojem. Stejně jako dr. Horák se vyjadřujete s přehledem, který bohužel nemáte a tak se domnívám, že jste asi lékař. Nepřičítejte diskutérům nedostatky, které nemají. O tom, jak to někdy ve skutečnosti vypadá za naleštěnou fasádou nejen nemocnic, ale i firem a institucí, vím dost z vlastních zkušeností.

Jenom doufám, že nejste vedoucí pracovník. Měl jsem mnohokrát možnost sledovat neuvěřitelné myšlenkové pochody vedoucích pracovníků, jejichž způsob vyjadřování mi připomíná vaše zdejší vystoupení. My zde hovoříme o voze a vy přijdete se svou story o koze. Jaký je rozdíl mezi detenčními ústavy a dvěma odděleními zdejší psychiatrické nemocnice dávno víme. Obávám se, že vy těžko pochopíte, o co tu jde. K tomu vám chybí skromnost a hojně přebývá nadřazenosti.
Pozorovatel napsal(a) v Čtvrtek, 05 Březen 2015 10:26
No to je opravdu hrozné. To já zas slyšel vyprávět, že prý se prý tuhle nepozorností jistého řidiče (byl to taky hrozný suverén) stala dopravní nehoda. Opravdu. Nevymýšlím si. A proto volám: Zakažte auta!
 
Bizon napsal(a) v Úterý, 17 Únor 2015 00:56
Detenční ústavy - informace najdete na internetu. Psychiatrická nemocnice Kosmonosy má dvě oddělení pro soudně nařízenou léčbu : oddělení A 16 pro soudně nařízenou ochrannou psychiatrickou léčbu duševních poruch (mimo sexuální poruchy) a oddělení S 9 se 20 lůžky pro pacienty se sexuální deviací, kteří se dopustili trestného činu z této motivace. Informace najdete na tomto webu p. Odnohy na pravé straně ve sloupci odkazů.

Dr. Horák podal jen základní informace k detenci a ochranné léčbě. O tom, zda je to v Kosmonosech v pořádku, jsme se nedověděli nic. Zřejmě se zde provádí i ambulantní léčba těchto dvou skupin. Na základě tragédií, které si již v republice udály, je těžké uvěřit, že je všechno zde v pořádku. Protože jsem pracoval v několika nemocnicích v republice a protože vinou lékařů zemřelo několik mých známých a také můj bratr, dovoluji si být skeptický. Moje žena žije jenom díky pozornosti zkušeného lékaře, který si všiml, že mladá lékařka (jinak suverénka na druhou) chtěla použít jinou krevní skupinu, než měla správně použít. Také jeden z mých známých to štěstí neměl a dostal jinou krev.
L Horák napsal(a) v Úterý, 17 Únor 2015 21:51
Bizon má částečně pravdu. O tom kam patří nemocný, tedy do detenčního ústavu nebo do psychiatrické nemocnice rozhoduje soud na podkladě znaleckých posudků. Nakolik pečlivě , je jiná otázka. Konkrétní léčebna a režim v ní jsou až tím posledním článkem v celém řetězu.
Podle mé osobní zkušenosti (jako student jsem pracoval na částečný úvazek v PL Bohnice) útěkům při vší pozornosti a ostražitosti prostě nezabráníte. Ten kdo chce utéct má vždy výhodu volby místa a času. A to byl tehdy režim nemocných podstatně přísnější.
Jak již bylo zmíněno jedním z řešení je včasné informování městské policie.
Ta druhá část Bizonova sdělení mne dost zajímá. Záměna krevních konzerv a podání krve jiné skupiny se může přihodit. V Lidé bohužel chybují. Ale je to sledovaná nežádoucí příhoda , které se v našem státě stane tak jednou za tři roky .
Takže nevím. Možná oba žijeme v paralelních vesmírech.
 
L Horák napsal(a) v Pondělí, 16 Únor 2015 19:43
Jen tak mimochodem.
Zřejmě si někteří z nás pletou dva různé režimy, takže si dovolím citovat.
Ochranná léčba:
Jedná se o ochranné opatření, nikoliv o trest. Ukládá se pachatelům, kteří se dopustili trestného činu v souvislosti s nějakou chorobou či poruchou nebo v souvislosti se zneužíváním nějaké návykové látky. Nejčastěji se jedná o ochranné léčení protialkoholní a protitoxikomanické, sexuologické, psychiatrické apod.
Ochranná léčba se vykonává buď ústavní formou (odsouzený je léčen v ústavu) nebo formou ambulantní (odsouzený dochází pravidelně ze svého domova k odbornému lékaři). Ochranné léčení se neukládá na konkrétní dobu, ale na neurčito, a trvá do doby, než je účelu léčby dosaženo, tj. odsouzený je vyléčen nebo jeho stav je alespoň natolik stabilizovaný, že odsouzený není nebezpečný pro společnost. Nicméně, ochranné opatření musí skončit do dvou let. Nejpozději po dvou letech musí soud přezkoumat důvodnost dalšího trvání ochranné léčby a rozhodnout o tom, že se odsouzený z ochranné léčby propouští nebo o tom, že se ochranná léčba prodlužuje. Takto lze léčbu prodloužit opakovaně, vždy však nejvíce o dva roky.
Ochranné léčení lze uložit vedle trestu, ale i samostatně, když je od uložení trestu upuštěno, nebo když bylo trestní stíhání pro nepříčetnost obviněného zastaveno.
Detence:
Zabezpečovací detence je druh ochranného opatření, které se vykonává ve zvláštních ústavech, kde jsou realizovány různé psychologické, léčebné, pedagogické a další programy pro zde umístěné osoby, jež jsou nebezpečné společnosti. Tyto ústavy jsou střeženy vězeňskou službou. Zabezpečovací detence není časově omezena, trvá tak dlouho, dokud to vyžaduje ochrana společnosti.
V Česku je zabezpečovací detence realizována ve Vazební věznici a Ústavu pro výkon zabezpečovací detence Brno a ve Věznici Opava.
V Psychiatrické nemocnici Kosmonosy probíhá ochranná léčba. Takže nejde o kriminál, jak si někteří představují. I spektrum případných útěkářů je jiné.
Ovšem musím souhlasit s názorem, že minimálně městská policie by měla být o útěku nemocného z ochranné léčby informována.
Petr Boubín napsal(a) v Sobota, 14 Únor 2015 11:57
Bydlím v Kosmonosech 33 let a rozhodně nejsem z těch, kteří by z útěků obavy neměli. Opravdu nerozumím přístupu paní ředitelky k této problematice. I kdyby ve městě zůstal jeden tak je to prostě riziko a minimálně škola, školka a městská policie by o tomto měla být informována, aby bylo možné přijmout opatření. Snad se podaří názor paní ředitelky změnit...
Pavel Janeček napsal(a) v Pátek, 13 Únor 2015 19:33
Ani já s názory (na útěky) paní ředitelky nesouhlasím a nemyslím si, že by vznikla panika předáním informace městské policii nebo dokonce občanům Kosmonos. Stejně se to dozvíme z rádia nebo webu v MB, ovšem s odstupem. A žádné paniky jsem si nevšiml.
Pozorovatel napsal(a) v Čtvrtek, 05 Březen 2015 10:31
Co když to nebyly názory, ale holá fakta? Tak to prostě je. Zdravotnické zařízení není vězení. Pokud se soud domnívá, že pachatel bude při výkonu ochranného léčení nebezpečný, má ho umístit v detenčním ústavu. Nelze zaměňovat pojmy.
Se žďárskou tragédii tu není žádná souvioslost. nelze uvažovat takto chaoticky a všechny události bez ladu a skladu házet do jednoho pytle. Je třeba popřemýšlet, co je příčinná souvislost a co povrchní či pocitové podobnosti.
 
PermoNick napsal(a) v Pátek, 13 Únor 2015 14:40
Paní ředitelka by po tom to prohlášení měla sama odejít... narážím na kauzu ženy, která ubodala ve škole mladíka, ta přeci také nebyla z pohledu lékařů nebezpečná (co na tom, že již předtím někoho ohrozila)... to že nemocnice není vězením je možná pravda, ale minimálně informační povinnost by tu měla být, jelikož soudně nařízenou léčbu tito spoluobčané nemají jen tak...
Pozrovatel napsal(a) v Čtvrtek, 05 Březen 2015 10:38
Proč proboha? Věci by zůstaly stejné, protože jsou objektivně dané. V Kosmonosích jako všude jinde. Se žďárskou tragédii nemá kosmonoská psychiatrická nemocnice nic společného. Navíc tam šlo o opravdu krutou náhodu. Útěk tam nehrál žádnou roli. Hledání "viníka" je v těchto případech nesmysl, veřejnost si však žádá oběť. Není možné takto zbrkle řadit nesouvisející věci za sebe a pak vyvozovat emotivní závěry. Z takového nekorektního postupu vždycky vyjde jen nesmysl. Prosím o aspoň trošku racionality.
 
 
 

TOPlist

ArchívTato webová stránka používá cookies. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Chcete-li zjistit více informací o cookies a jak s nimi pracovat, použijte tento odkaz.

Používáním této stránky souhlasíte s využitím cookies pro zajištění funkce nástroje Google AdSense.