1. Úspory, úspory, úspory
Nelze uspořit u tzv. mandatorních (povinných) výdajů. Lze ale spořit třeba na personálních nákladech. Například tajemník zde určitě není proto, aby jen přibyl jeden úředník v organigramu úřadu. I tzv.mikro úspory jsou vidět. Předseda finančního výboru pak přichází pravidelně s mnoha nápady, jak ušetřit větší balík peněz, než se uspoří například oboustranným tiskom dokumentů. Některé z těchto návrhů ale již úřad řešil, či zavedl.
2. Zvýšení daně z nemovitosti
Téma, o kterém se zatím jen mluví, a nikomu se do toho nechce. Samozřejmě, jedná se o nepopulární rozhodnutí, navíc v něm lze těžko najít nějakou spravedlnost. O tom by mohli vyprávět nejen hornostakoráci nebo obyvatelé Chaloupek. Jsem ale přesvědčen, že kdyby se narovnala pravidla pro výpočet koeficientu daně z nemovitosti dle lokality v katastru města, a kdyby se vedení města zároveň zavázalo k tomu, že celou takto navíc vybranou částku (nebo třeba 80% z ní) použije jen a pouze na investování do chodníků, osvětlení, silnic apod., že by i toto navýšení občané města akceptovali. Toto řešení ale není využitelné okamžitě. Aby byla daň z nemovitosti zvýšena "již" od příštího roku, musí projít zastupitelem již do pololetí roku 2012
3. Úvěr
Ne, nejsem zastáncem úvěrů. Doc.Horák má ale asi pravdu, že výhodnější podmínky, než jsou ty současné, už na finančním trhu dlouho být nemusí. Nemluvím zde o půjčce nějakých 18 milionů korun, o které již byla také řeč. Ale víme-li, že nám padá balkón na jižním průčelí zámku, což ohrožuje nejen zámek samotný, ale také lidské životy, pak třeba právě s úvěrem na rekonstrukci tohoto typu bych problémy neměl. Stejně jako s vybudováním kanalizace tam, kde je již dlouho slibována a potřeba.
Rozpočet v předložené podobě - tedy s téměř osmimilionovým schodkem příjmů a výdajů, je pro mě neakceptovatelný. A nic na tom nemění ani fakt, že na běžném účtu má město pořád něco mezi 16-20 miliony korun. Tedy, zjednodušeně řečeno, že na to město pořád má, a že je bez dluhů.
David Odnoha, zastupitel