Místní akční skupinu (MAS) přišel na srpnové jednání ZM představit v současné době jediný její zaměstnanec (na poloviční úvazek, jak sám uvedl) Bc.Jindřich Hlavatý. Hlavním důvodem pro vznik takovýchto akčních skupin je větší šance menších měst a obcí dostat se k dotacím. Situaci v našem regionu údajně „kazí“ Mladá Boleslav, protože jedním z důležitých faktorů při přidělování dotací je také míra nezaměstnanosti v daném regionu. V „MAS“ nesmí být města nad 25 tisíc obyvatel. „Případným vstupem do „MASky“ umožníte čerpání dotací také fyzickým osobám z vašeho města,“ uvedl také Hlavatý.
A jaká jsou očekávání? Dnes je v MAS Mladoboleslavský venkov zhruba 33 obcí. Bc.Hlavatý očekává, že v období 2014 – 2020 by MASka mohla získat zhruba 35 milionů korun. To znamená čistě matematicky milion korun na obec či město. O rozdělení dotací přitom rozhoduje Valná hromada složená ze zástupců obcí.
„Taková průměrná místní akční skupina v ČR pokrývá území, na kterém žije kolem 20-25 tisíc obyvatel. Mladoboleslavský venkov pokrývá nyní souvislé území se zhruba 17 tisíci obyvateli,“ uvedl Hlavatý.
A jelikož zastupitelé připojení města k MAS Mladoboleslavský venkov schválili, přibylo dalších téměř pět tisíc obyvatel. Proti připojení hlasoval zastupitel M.Štěpánek, zdrželi se zastupitelé V.Petříček a D.Odnoha.
Pozn.: Na závěr možná důvod, proč jsem se nepřipojil k deseti kolegům, kteří byli pro návrh. Možný zisk zhruba jednoho milionu korun za 6 let nepovažuji za adekvátní vzhledem k činnosti, kterou za město bude někdo muset vyvíjet. Valné hromady, rozhodování o rozdělování dotací, proúčtovávání případných dotací a podobně. Při pohledu na stav financí na účtu města (nyní kolem 45 milionů korun) si nemyslím, že průměrných 170 tisíc korun ročně stojí za to vstupovat do tohoto sdružení. I když nápad jako takový není špatný. Tak proto.
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript