Na počátku funkčního období našeho dosluhujícího zastupitelstva vznikl výborný nápad, konečně vyřešit problém chátrajícího bazénu v areálu koupaliště. Nejprve se opakovaně sešli zastupitelé i občané, kterým osud areálu nebyl lhostejný. Bohužel vše nakonec jaksi zašlo na úbytě. Poté se jeden z radních pokusil přivést do města firmu, která měla mít s obdobnými projekty zkušenosti.
Vše skončilo na úrovni osobních půtek mezi ním a starostou. Mezi tím byl díky našim hasičům chátrající bazén zbaven náletové vegetace. Nakonec vznikl na společném zasedání finančního výboru a stavební komise nápad zadat výběrové řízení na projektovou dokumentaci přeměny opuštěného bazénu na odpočinkovou vodní plochu s biologickým čištěním vody. Jde o čištění vody kořenovými systémy vodních rostlin v filtračních lagunách . Tento způsob je praktikován v řadě měst. Tuším že největší veřejná plocha s tímto způsobem úpravy vody je v Dobřanech. Projektant měl odpovědět na tyto otázky: Je bazén v takovém technickém stavu , že jej lze vůbec tímto způsobem upravit? Máme dostatečný zdroj vody ? Co s odpadní vodou ? Jaké budou náklady akce ?
Při dobře postavené zadávací dokumentaci by měl projektant zastavit práci v okamžiku kdy odpověď na prvou otázku bude negativní . Teoreticky mohlo mít město na stole projekt včetně stavebního povolení . S ním by se šlo ucházet o dotace. Na zastupitelstvu zvítězil názor , že je třeba nejprve zadat studii. Z historie i v našemměstě sice víme, že studie jsou cestou do pekel, ale kdo není schopen se z historie poučit , je nucen prožít ji znovu.
V dalším dějství této tragikomedie nastoupila, jak je zvykem „tvůrčí činnost „ nejužšího vedení města. Stručně řečeno bylo zadáno něco „ poněkud jiného“! Ve výběrovém řízení zvítězila nejlevnější firma. A tak jsme se za 80 000 tisíc korun dozvěděli , že v Boleslavi mají koupaliště s řadou atrakcí. V Bakově mají dokonce celý volnočasový areál. Firma navrhla přestavbu restaurace, atavbu lanového centra , grilovišť . Tedy věci, které nemají s původním zadáním nic společného. .Posouzení stavu stavby věnovala téměř celé čtyři řádky! Ty lze shrnout slovy: řešitel se domnívá , že by to ještě šlo !?
O kořenovém čištění vody bohužel řešitel studie nejspíš nic ani nečetl, takže navrhl jiný způsob její úpravy. Výsledkem je ne posouzení stavu bazénu a návrh na jednoduché a relativně i levné řešení ale návrh na stavbu klasického koupaliště .Odhadovaná výše investice je pro město finančně neúnosná. Navíc jde koupaliště s enormně vysokými provozními náklady Studie byla proplacena aniž s ní byla předtzím seznámena rada města. Zastupitelé ji dostali na stůl před posledním zasedáním. Opět jsme zaplatili za nepoužitelný materiál. Takže hora porodila myš.
Jen závěrem si dovolím mírně oponovat lídrovi jednoho z volebních uskupení. Pokud se budoucí vedení města vrátí k původní myšlence a nalezne rychle odpovědi na výše uvedené otázky dá se ještě celý objekt využít a zachránit a to současně se stavbou sportovní haly.
doc. MUdr. Ladislav Horák DrSc..
Proto jseme také navrhovali přímo pořízení projektové dokumentace až včetně stavebního povolení.
Usnesení k návrhu č. 45/13
Zastupitelstvo města Kosmonosy projednalo předložený návrh a ukládá vedení města vypsat do 31. 8. 2013 VŘ na zhotovitele projektu „Změna nedokončeného bazénu na koupališti Kosmonosy na odpočinkovou vodní plochu s biologickým samočištěním.“
Panu docentovi si dovolím malinko oponovat. Dle mých zápisků z jednání zastupitelstvo se odhlasovalo vypracování projektové dokumentace. Ne studie! Nemusí to být 100%, mohl jsem si zapsat špatně, ale osobně jsem si jist, že se hlasovalo o PROJEKTOVÉ DOKUMENTACI.