Městská policie nebo dobrovolníci v reflexních vestách stráží každé ráno bezpečí našich dětí-školáků na kosmonoských přechodech. Bezesporu je to záslužná činnost, byla by bezesporu škoda každého vyhaslého nebo zmrzačeného dětského života. Tahle pomoc, tahle dodávka bezpečí, by ale měla být jen pro naše (nej)menší děti. Ty se totiž teprve bezpečnostním návykům učí a často jsou přílišným tlakem svých rodičů na opatrnost a jejich obavami spíše vyplašení a v případě možného nebezpečí při přecházení silnice spíše zmatkují a neštěstí tak spíše přivolávají.
Když ale vidím, jak hlídka na přechodu zastavuje dopravu v momentě, kdy silnici chce přejít rodič s dítkem, nebo dokonce výrazně náctiletí školáci, moc nechápu. Dospělí nebo dospívající se přeci již musí umět postarat sami, musí už umět správně vyhodnotit situaci a postarat se o svou bezpečnost. Proč v těchto případech dělat z puberťáků nemyslící stroje, o které je třeba se neustále starat? Není to spíše kontraproduktvní? Ne, netvrdím, že starší školáci nebo dospěláci po zastavování dopravy na přechodech pomocí lidí ve vestách volají. Je to spíše výzva k zamyšlení pro úředníky či městské policisty, kteří strážce přechodů mají na starosti. Nestálo by za to pomáhat těm malým, bezbranným, bez doprovodu starších, a na těch starších školácích ten podíl nutné vlastní zodpovědnosti o své zdraví a svůj život ponechat? Navíc přece policejní uniforma nebo svítící vesta u přechodu u drtivé většiny řidičů vyvolává lehčí nohu na plynovém pedálu - už to je dobrá prevence a pomoc chodcům. Jaký názor máte vy?
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Podle Vaší "logiky splašené lokomotivy" nemůžeme tedy my pacienti kritizovat např. lékaře, protože nejsme lékaři. Hluboce dojat smekám. A se smekám.