29.11.2013 měl žadatel o vydání územního rozhodnutí o umístění stavby - bioplynové stanice v lokalitě Studénka, pan ing.František Hrabě, na odstranění nedostatků podání. Zároveň mezi zainteresovanými panovalo přesvědčení, že jestliže nebude jednání ukončeno do konce roku, k vydání rozhodnutí nedojde - a kvůli omezení dotací pro nové projekty se pak tato bioplynka po Novém roce stane pouze plánovaným projektem. 29.listopadu 2013 požádal žadatel opět o prodloužení lhůty.
Když už to vypadalo, že se lidé, kterých se tento záměr může negativně nejvíce dotknout, mohou začít radovat, přišla studená sprcha. Na Silvestra přišel úředník Městského úřadu v Bakově nad Jizerou do kanceláře a vydal Veřejnou vyhlášku - usnesení, kterým panu ing. Hraběti lhůtu k odstranění nedostatků opravdu prodloužil - tentokrát o další půlrok. Ta snaha (pomoci) projekt realizovat musí být hodně silná, jsoui-li takovéto zásadní vyhlášky vydávány v poslední den roku, doslova v hodině dvanácté.
Negativní vliv případné realizace stavby však pocítí zejména občané Horních a Dolních Stakor - vzhledem k geografické podobě lokality Studénka je bakovákům projekt biospalovny zcela volný. Hornostakorští proto proti tomuto záměru sepsali dvě petice. Tu první, v roce 2011, podepsalo 230 lidí. Městský úřad v Bakově nad Jizerou ji postoupil Krajskému úřadu Středočeského kraje, který na ni v červenci 2011 obsáhle odpověděl ve smyslu, že úřad celou věc zodpovědně projednal, ale s připomínkami signatářů petice se neztotožňuje.
Pak byl projekt zhruba na rok odložen. V půli července 2012 byl oživen. Jediným žadatelem se stal nově ing.František Hrabě - původně projekt oznamovala obchodní firma Studénka s.r.o. 19.července 2012 proběhlo na MÚ v Bakově nad Jizerou jednání o vydání územního rozhodnutí. Ještě před jednáním bylo směrem k plánovanému projektu vzneseno několik desítek námitek, například na nesplnění povinnosti vyvěsit informace o záměru na místě plánovaného projektu, chyby v hlukové studii, která byla součástí Oznámení o záměru, nedostatečná rozptylová studie apod. Aby hornostakorští potvrdili svůj nesouhlas s výstavbou bioplynové stanice poblíž jejich obydlí, sepsali ještě jednu petici, na které se za několik málo dnů objevilo 115 podpisů. Občanovi Horních Stakor ing.J.Mlejnkovi, ani občanskému sdružení Naše Kosmonosy, se bohužel kvůli nesplnění podmínek nepodařilo stát se právoplatnými účastníky řízení.
Zamýšlená stavba by se měla nacházet v těsné blízkosti přírodní rezervace Vrch Baba u Kosmonos, která byla zřízena nařízením Středočeského kraje č.13/2010 dne 8.dubna 2010. Záměr neodpovídá schválenému územnímu plánu. Zamýšlená stavba negativně ovlivní kvalitu životního prostředí a života obyvatel v širokém okolí. Nedostatečně je vyhodnocen možný vliv hluku, zápachu, není zohledněno pravděpodobné zvýšení prašnosti a zhoršení rozptylových podmínek. Kvalitu života a životního prostředí negativně ohrozí také navýšení dopravní zátěže v blízkosti stavby. Klesnou ceny nemovitostí. Dojde k ohrožení systému cyklostezek v oblasti, a to navýšením dopravní zátěže (dovoz materiálu ke spálení z okolních polí). Nejen tyto argumenty zazněly na již zmíněném červencovém jednání. Majitelé zámku Studénka, který je chráněnou památkou, navíc dostávají dotace na údržbu a renovaci areálu, v jehož těsné blízkosti by měla biospalovna vzniknout.
Občanskému sdružení Naše Kosmonosy se přes opakované pokusy stále nedaří do řízení zasáhnout z pozice jeho účastníka. Držme tedy palce Městu Kosmonosy, které účastníkem řízení je.
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript s využitím www.mapy.cz
Par. 39 odst. 2 bohužel dává tuto možnost a dává ji téměř neomezeně. Tedy úředník může takové žádosti žadatele vyhovět klidně vícekrát za sebou. Je věcí ostatních účastníků řízení, jestli nedokáží aplikovat odst. 1 stejného paragrafu správního řádu, což by při opakovaném prodlužování lhůty možná (?) mohlo jít. Druhou věcí je, že až žadatel žádost doplní, budeme mít nějakou lhůtu na vyjádření mi, mohli bychom žádat o prodloužení té lhůty a bylo by zajímavé sledovat, jak by se k tomu postavil stavební úřad v Bakově, kdybychom žádali stejné lhůty, protože potřebujeme své vlastní posudky, které budou reagovat na doplnění ze strany žadatele. Dle mého by nám měl vyhovět a nechat nám lhůtu obdobnou, když nyní věří tomu, že získat ony podklady trvá tak dlouho...
Ale nepředbíhejme...