V červnu zastupitelé na základě docela věcných argumentů zamítli přebudování jednoho neobsazeného bytu v kosmonoské školce na další třídu. Návrh předkládala ředitelka školky paní Křížková. A v rámci diskuse sama na jeden z dotazů odpověděla, že počet dětí školkového věku v Kosmonosích v následujících letech přibývat nebude. A z toho vyplynulo, že nemá vlastně smysl plýtvat energií a penězi na rozšiřování školky, když by pak kapacitu obsazovaly děti z jiných obcí z okolí Kosmonos.
O to více mě překvapila revokace tohoto usnesení na srpnovém jednání zastupitelstva. (viz detail v jiném článku na tomto webu)
Připadá mi, že jen kvůli chybnému rozhodnutí rady města, která dodatečně potřebovala "posvětit" výdaj 63000,- Kč na příslušnou projektovou dokumentaci, najednou proinvestujeme několik milionů. Kdo v tomto případě zvítězil? Rada města, která nemusí nyní řešit, kdo zaplatí za chybu Rady při objednávce projektové dokumentace? Paní ředitelka školky, která se může těšit, že třeba za rok již bude mít o několik podřízených a několik dětí více ve zrenovované budově? Občané Kosmonos, které bude hřát u srdce dobrý pocit, že ze svých daní pomohou rozšířit školku a budou tam tedy moci chodit třeba i boleslavské děti?
Stále si myslím, že by se na zářijovém zastupitelstvu měla provést revokace revokace.
Vzal jsem si čísla ohledně porodnosti - z dostupných oficiálních zdrojů. Porovnal jsem vývoj porodnosti na celostátní a na mladoboleslavské úrovni. Trend je v obou případech stejný. Kulminace porodnosti nastala v roce 2008 a od té doby porodnost klesá. Do školy nastupují děti při dosažení šesti let věku. Takže již od školního roku 2015-2016 dojde (nejen v Kosmonosích) k poklesu školkou povinných dětí. Kdybychom okamžitě vypracovali projekt na renovaci školky, což je podmínka dotace, jak bylo prezentováno na zastupitelstvu a následně ihned zahájili výběrové řízení a začali třeba na jaře 2014 s přestavbou tak, aby od školního roku 2014-2015 mohla nová třída fungovat, tak přesně za rok od tohoto data začně dětí ve školce ubývat. Nebo nezačne, ale začne přibývat dětí mimokosmonoských. Takže proinvestujeme několik milionů na jeden školní rok. A pak začnou chodit děkovné dopisy z Mladé Boleslavi a dalších okolních obcí.
Ve stejnou dobu, kdy ve školce začne dětí ubývat, začne být hodně těsno v budově v kopci nad školkou - a sice v základní škole Kosmonosy. Porodnost začala stoupat někdy v roce 2003, tento ročník je nyní obsazen ve škole dvěma třídami a bude končit základní školu v roce 2018. A k tomu bude muset kosmonoská škola vstřebávat další přicházející silné ročníky - minimálně do roku 2023, kdy bude základní školu opouštět ten porodně nejsilnější ročník 2008.
Z tohoto pohledu si myslím, že investice do školských zařízení by se v Kosmonosích měla upnout poněkud jinam než do školky.
Vracím se ke svým výše vyřčeným otázkám: A kdo by měl tedy zvítězit? Rada města? Paní ředitelka školky? Nebo občané našeho města, kterým by vedení a zastupitelé měli skládat účty především a kteří se budou minimálně příštích deset let potýkat s problémem, zda se jejich dítě dostane na zdejší základní školu?
Miroslav Suchý
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript