Stojí to za zmínku. Koaliční smlouvu podepsalo 4.listopadu 2010 těchto 9 zastupitelů: Kurka, Procházková, Řezáčová, Křížková, Rys, Baboráková (kandidátka ODS), Odnoha, Rybín (kandidátka VV) a Petříček (koalice KDU-ČSL/SZ). Koaliční smlouva byla zveřejněna na blogu naše Kosmonosy, kde je stále k nalezení. Na ustavujícím zasedání Zastupitelstva byla dle dohody starostkou zvolena Z.Procházková, místostarostou V.Petříček. Členy Rady města byli zvoleni J.Kurka, M.Řezáčová a D.Odnoha.
Za ty dva roky se toho ve městě stalo dost. Zde se teď budu věnovat jen lidem, stranám, odvolávání, rezignacím a podobně. Budu se snažit nechat stranou nepodložené dohady a spekulace, byť by asi bylo o čem psát. A samozřejmě je to pohled objektivní, protože je můj vlastní ) Tento článek nemá nikoho urazit nebo nařknout. Je to prostě soupis toho, co se stalo, viděno mou optikou. Jsme zvědav na vaše názory. jen prosím, reagujte slušně a věcně. Jinak budu bez varování mazat.
Jaké personální změny tyto dva roky přinesly?
Změny byly zásadní, a bylo jich hodně. Starostka Procházková, nominovaná ODS na starostku, vydržela ve funkci sedm měsíců, než "dobrovolně" rezignovala (den po jednání Rady města, kde o jejích úmyslech nepadlo ani slovo). Místostarosta Petříček volil na doporučení přátel cestu dobrovolného odchodu z funkce, než aby vystavil své kolegy nepříjemnosti hlasovat pro jeho odvolání (funkce již byly rozděleny a Petříček se nehodil). Radní Kurka skončil jako první již v únoru, za jeho odvoláním stál hlavně pan zastupitel Masarčík. Nutno připomenout, že člověk, který navrhl Kurkovo odvolání bez udání důvodu poté, co kontrolní výbor neshledal Kurkovo jednání ve věci střechy jeho domu (!) nezákonným, se jmenuje Miroslav Vaněk. V Radě města Kurku nahradila paní Křížková, opět na návrh E.Masarčíka. Jako další skončil - ve stejný den jako místostarosta Petříček - člen rady Odnoha. Představitelé nové "koalice" nechali tuhle špinavou práci opět na zastupiteli Masarčíkovi. Jako bonus pro něj pak navíc Odnohu nahradil Masarčíkův přítel a stoupenec pan Müller, který se pár minut předtím stal zastupitelem za odstoupivší starostku Procházkovou.
Vůbec je u nás nějakou módou skočit po zastupitelském slibu rovnou do Rady města. Kromě Müllera se to stalo ještě zastupitelce Kadlecové, která v zastupitelstvu a pár desítek minut poté i v radě nahradila odstupující M.Řezáčovou. Z tohoto pohledu toto pravidlo neplatilo jen pro zastupitele Honce, který nahradil zastupitele Jánského (oba na kandidátce TOP09). Ten abdikoval z důvodu práce v zahraničí. Za zmínku také stojí, že Jánského pozici předsedy Redakční rady Kosmonoského horizontu přezal zastupitel Masarčík, a to díky hlasům hlasy radních Procházkové, Řezáčové a Křížkové, na jednání rady den před starostčinou abdikací.
A co se stalo s politickými stranami, jejichž zástupci byli před dvěma lety ve městě zvoleni do zastupitelstva?
Pro některé je to nepěkný pohled. Nabízím subjektivní hodnocení toho, co se ve stranách nebo se stranami stalo.
ODS - vítěz voleb, nyní na hlavu poražena. Šéfovi ODS Kurkovi se nepodařil tah s umístěním známých osobností na kandidátku. Tito lidé se mu totiž zcela vymkli z ruky a všichni mu vypověděli poslušnost. Zastupitelka Řezáčová - kromě Kurky jediná členka strany - dokonce ODS opustila. ODS dnes v zastupitelstvu nefiguruje. Ti, co Kurkovi zběhli, jsou již součástí jiné koalice a Kurka sám na zastupitelstvo nechodí.
ČSSD - současný vítěz voleb. Po rozdělení funkcí obsadil dvě nejvyšší placené funkce, v radě jsou starosta Vaněk a místostarostka Pekařová obklopeni lidmi z původní kandidátky ODS. O tom, jakým způsobem se k moci dostali - tedy kdo, jak a s čí pomocí odstranil starostku, se ještě určitě dozvíme. ČSSD sice na jednáních nepůsobí zcela jednotně, ale dění ve městě má pod kontrolou (včetně finančního výboru, který ji zůstal; předchozí Rada města ctila slušnost přenechat finanční a kontrolní výbor opozici, Odnohova snaha posadit po změně vedení města do vedení finančního výboru M.Kropáčka z opoziční TOP09 neprošla).
TO09 - co dodat? Lídři Kropáček s Masarčíkem se rozhádali ještě před ustavujícím jednáním Zastupitelstva, Masarčík nesměl za TOP09 vyjednávat. A tak jel po vlastní linii.. Zastupitel Kropáček má druhou nejhorší docházku na jednání zastupitelů, navíc již ani není předsedou TOP09 Kosmonosy. K dovršení všeho třetí TOP09 zastupitel Jánský musel odejít kvůli pracovním povinnostem - tím TOP09 přišla i o místo předsedy redakční rady KH. Prapor "topky" dnes drží jen zastupitel F.Honc.
Věci veřejné - po odchodu D.Odnohy ze strany Věci veřejné v dubnu 2012 musel skončit i místní klub VV Kosmonosy. Zastupitel Rybín, dvojka kandidátky VV, pracuje jako předseda osadního výboru Horní Stakory, Odnoha byl po odvolání z Rady města jmenován předsedou kontrolního výboru. Věci veřejné ale zmizely z politické mapy bez šance na návrat.
KSČM - stále na svém. Stálice zastupitelstva J.Svárovský aktivně pracuje v kontrolním výboru a jako jeden z mála zastupitelů chodí na jednání evidentně pečlivě připraven. Není důvod, aby v roce 2014 nebyl zvolen opět.
KDU-ČSL/SZ - koalice, která je zastoupená v zastupitelstvu pouze výraznou osobností ve městě, doktorem Petříčkem. Práci místostarosty obětoval nejen spoustu svého času, ale téměř i kus svého zdraví. Pro město ale pracuje stejně vytrvale i nyní, kdy je řadovým zastupitelem.
Koaliční smlouva byla oficiálně ukončena 16.června roku 2011 poté, co čtyři signatáři smlouvy vypověděli poslušnost a ODS odešla do opozice. No, vzhledem k tomu, že zbyl jen zastupitel Kurka a ten už přes rok na jednání zastupitelů nepřišel, jsou slova o ODS v opozici hodně nadnesená.
PS: A ještě jedna věc: Z průběhu povolebního vyjednávání v roce 2010 mám velmi detailní deník. Den po dni, minutu po minutě. Za pár let třeba přijde čas vám tyto zápisky třeba formou seriálu nabídnout... A možná pak někteří z vás změní svůj současný náhled na tehdejší události a jejich aktéry....